Proč cvičit Kegelovy cviky na posílení pánevního dna

Trápí vás občasné úniky moči nebo dokonce stolice? Snažíte se otěhotnět a nedaří se? Nebo jste naopak těhotná a obáváte se blížící ho se porodu. Řešením pro vás mohou být Kegelovy cviky, díky kterým posilujete svaly, které podporují dělohu, močový měchýř, tenké střevo a konečník. Kegelovy cviky, známé také jako cvičení pánevního dna můžete provádět kdekoliv a kdykoliv.

Výhody cvičení pánevního dna

Svaly pánevního dna mohou ovlivnit mnohé, včetně těhotenství, porodu, chirurgického zákroku, stárnutí, zácpu nebo chronický kašel a nadváhu.

Pokud vás trápí tyto příznaky, je nejvyšší čas s Kegelovými cviky začít:

  • Během kýchání, smíchu nebo zakašlání unikne několik kapek moči
  • Máte silné nutkání močení, až těsně před vymočení a máte problém moč udržet
  • Trápí vás únik stolice

Kegelovy cviky lze také provádět během těhotenství a po něm, abyste zmírnily nepříjemné příznaky. Díky Kegelovým cvikům se svaly více prokrvují a zlepší se jejich funkce. Pokud se snažíte otěhotnět, doporučuje se Kegelovy cviky doplnit o cvičení podle Mojžíšové, které u nás hradí pojišťovna.

Jak Kegelovy cviky správně provádět?

  • Připravte si správné svaly. Pokud si nejste jistá, které to jsou, zastavte močení uprostřed. Jakmile určíte, které svaly to přesně jsou, můžete cviky provádět v jakékoliv poloze, i když pro začátek bude pro vás nejjednodušší si lehnout.
  • Svou techniku zdokonalujte. Chcete-li dělat Kegelovy cviky poctivě, představte, že sedíte na velkém kameni, který se snažíte svými svaly zvednout. Držte tři vteřiny a na tři vteřiny se uvolněte. Po té opakujte.
  • Udržte pozornost na správné svaly. Pro dosažení nejlepších výsledků se důkladně soustřeďte na pouze na svaly pánevního dna. Dávejte pozor, abyste nehýbali svaly břicha, stehen nebo hýždí. Dýchejte uvolněně a plynule.
  • Opakujte třikrát denně. Zaměřte se na nejméně tři sady 10 až 15 opakování denně.

Nepoužívejte během močení Kegelovy cviky, ani moč ze sebe netlačte silou. Cvičení Kegelových cviků při vyprazdňování močového měchýře může ve skutečnosti vést k neúplnému vyprázdnění močového měchýře – což zvyšuje riziko infekce močových cest.

Kdy očekávat výsledky?

Pokud budete pravidelně cvičit cviky pánevního dna, můžete očekávat výsledky – například méně častý únik moči – během několika týdnů až měsíců. Pro nepřetržité výhody učiňte z Kegelových cviků trvalou součást vaší každodenní rutiny.

Mnoho žen, které Kegelovy cviky pravidelně cvičí také uvádí, že se jim zlepšil sexuální život a mnohem snadněji dosáhnou vaginálního orgasmu.