Otravuje vám život nepříjemná migréna? Zkuste naše triky, jak se jí zbavit

Migrénou trpí až milion Čechů a postihuje mnohem více ženy než muže. Migréna se může stát pro mnoho lidí noční můrou a někteří jedinci nejsou schopni normálně fungovat. Bolest hlavy způsobená migrénou může trvat i několik dní.

Co je to migréna?

Migréna je opakující se pulzující bolest hlavy, často postihuje pouze její polovinu. Bolest se zvyšuje při fyzické námaze. Migrénu může doprovázet nevolnost a zvracení nebo zvýšená citlivost na hluk a světlo. Hluk a světlo mohou také být jejím spouštěčem. Dostavit se také může průjem, nadměrné pocení a bolest žaludku.

Co migrénu způsobuje?

  • Hormonální změny
  • Těhotenství
  • Stres, úzkost nebo deprese
  • Únava, nedostatek spánku
  • Dehydratace
  • Káva a alkohol
  • Léky na spaní, antikoncepce, hormonální léky
  • Špatné držení těla
  • Blikající obrazovka, silné pachy

Lidé často zaměňují běžnou bolest hlavy za migrénu, proto se ujistěte, zda se jedná opravdu o migrénu. Pokud vám migréna ničí i několik dní, zkuste naše tipy. Nezaručujeme, že příznaky úplně zmizí, ale určitě se alespoň trochu zmírní.

Esenciální oleje

Levandulový olej

Smíchejte tři kapky levandulového s vodou a nalijte do odpařovače. Vdechujte výpary. Trochu oleje si vetřete do spánků. Aplikujte 1 – 2x denně. Levandule má protizánětlivé a analgetické vlastnosti, které mohou pomoci ke zmírnění bolesti, ale také pomůže snížit stres.

Heřmánkový olej

Smíchejte tři kapky heřmánkového oleje ve lžičce kokosového oleje. Promíchejte a vetřete do spánků. Takto opakujte 3x denně, dokud nezačne bolest ustupovat. Heřmánek působí proti bolesti.

Studený obklad na hlavu

To asi není nic nového, ale opravdu to funguje. Umístěte ledový obklad po stranách hlavy a stlačte, kde to nejvíc bolí. Držte 15 – 20 minut. Dejte si studený obklad také za krk. Případně střídejte teplý a studený obklad. Urychlíte jeho účinky. Zábaly dělají hotové zázraky i na jiné druhy bolestí.

Dojděte si na masáž

Masáž se ukázala jako velice účinná proti migréně. Je však důležité, aby ji provedli profesionálové.

Udělejte si zázvorový čaj

2 cm nakrájeného zázvoru zalijte horkou vodou a nechte 5 minut vylouhovat. Zázvor má impozantní protizánětlivé účinky. Silně působí i proti bolesti.

Zelený čaj také pomůže

Vypijte teplý sypaný zelený čaj. Podobně jako zázvor i zelený čaj má protizánětlivé a analgetické účinky.

Prevence proti migréně

Omezte konzumaci citrusových plodů, ořechů, fazolí a mléčných výrobků. Hodně pijte a udržujte přísun omega 3 (sója, chia semínka, vlašské ořechy). Dostatečně odpočívejte. Začněte cvičit jógu.