Poznáte, kdy jsou vaše hormony v nerovnováze?

Kolísá vám váha? Zhoršila se vám pleť? Chybí vám energie k běžnému fungování? Na vinně může být právě hormonální nerovnováha. Hormony jsou chemikálie, které produkují žlázy v endokrinním systému a jsou životně důležité pro vaše tělesné procesy, aby fungovaly efektivně. Nicméně hormony se mohou stát nevyváženými z různých důvodů, včetně stresu, životního stylu, některých léků a špatné stravy. I malá nerovnováha může ve vašem těle nadělat velkou paseku.

Běžné příznaky hormonální nerovnováhy

Pokud trpíte hormonální nerovnováhou, můžete se setkat s řadou příznaků, včetně únavy, přibývání na váze, hubnutí, kožních problémů a problémů s menstruací. U žen je to zejména dominance estrogenu. Příznaky této konkrétní hormonální nerovnováhy jsou přírůstek hmotnosti, pomalý metabolismus, únava, deprese, příznaky úzkosti a snížená sexuální touha, stejně jako retence tekutin (zadržování vody v těle).

Jak udržet hormony v rovnováze?

Existují způsoby, které zvládne každá žena sama, jak rovnováhu hormonů udržet ve správné linii.

Vyvarujte se stresu

Stres způsobuje, že vaše tělo „ukradne“ uklidňující hormon, progesteron, k výrobě kortizolu a zanechává nadbytek estrogenu. Řízení stresu je zásadní pro to, aby vaše hormony mohly správně vyvážit. Ačkoli žádné potraviny neobsahují progesteron, existují makroživiny, které mohou pomoci podpořit vaše tělo ke zvýšení hladin progesteronu, jako jsou vitamíny C, zinek, hořčík a vitamíny B, zejména B6. Proto je nezbytné jíst potraviny bohaté na tyto látky.

Postarejte se o vaše střeva snížením množství zpracovaných potravin s vysokým obsahem cukru a pokuste se omezit alkohol, kofein a další stresory na játra. Vyměňte je za výživné potraviny a zelený čaj a zapojte se do některých činností, jako je meditace.

Zacvičte si

Cvičení pomáhá detoxikovat a zlepšovat krevní oběh, podporuje růst svalové hmoty a pomáhá metabolismu. Zdravý metabolismus podporuje rovnováhu estrogenů a progesteronu. Když se cítíte stresovaní, zaměřte se na regenerační styl cvičení, jako je chůze, Pilates, strečink a jóga. Dostaňte se ven, jak jen můžete, trávení času v přírodě na čerstvém vzduchu může snížit úroveň stresu.

Používejte přírodní produkty

Ujistěte se, že složení vaší kosmetiky a čistících přípravků není příliš chemické. Endokrinní disruptory jsou často z vašich výrobků pro péči o domácnost a péči o pleť, které denně používáte.

Dopřejte si dostatek spánku

Spánek je nezbytný pro celkové zdraví a regeneraci. Kortizol, inzulín, ghrelin, leptin a růstový hormon jsou některé z hormonů, které jsou přímo ovlivňovány spánkem nebo jeho nedostatkem. Zaměřte se na osm hodin klidného nočního spánku.