Úžasné výhody vitamínu C pro vaši pleť a vlasy

Vitamín C – kyselina L – askorbová – je ve vodě rozpustný vitamín, který se hojně vyskytuje v mnoha potravinách a je běžně dostupný. Člověk nemůže vitamín C syntetizovat – není schopen si vytvořit zásoby, přebytek vitamínu okamžitě z těla vyloučí – a proto je to nepostradatelná složka stravy.

Vitamin C je antioxidant, který pomáhá regenerovat další antioxidanty v těle. Hraje zásadní roli při vytváření pojivové tkáně a hojení ran. Také zpomaluje škodlivé účinky volných radikálů na pokožku a tělo.

Jak poznáte, že máte nedostatek vitamínu C?

  • Zduřelé nebo krvácející dásně, zánět dásní
  • Pomalé hojení ran
  • Suché vlasy
  • Hrubá a suchá kůže
  • Krvácení z nosu
  • Oslabená imunita
  • Oteklé a bolestivé klouby
  • Nárust hmotnosti

Dostatečným přísunem vitamínu C zabráníte nejen těmto příznakům, ale vitamín C přinese vašemu tělu i celou řadu jiných výhod.

Jak vitamín C ovlivňuje vaše vlasy?

Zvyšuje růst vlasů

Nedostatek vitamínu C může způsobit suché vlasy a roztřepené konce. Antioxidační vlastnosti vitaminu C snižují tvorbu volných radikálů a minimalizují jejich účinek na naše tělo. S dostatečným přísunem vitamínu C v naší stravě budete mít antioxidační ochranu proti volným radikálům, což bude vidět na vašich hustých a lesklých vlasech.

Bojuje proti lupům

Naše vlasové folikuly se často ucpávají kvůli lupům a suché kůži. Vitamín C pomáhá bojovat s bakteriemi na pokožce hlavy. Odstraňuje lupy, pomáhá zbavit se zbytků folikulů a podporuje růst nových vlasů.

Zabraňuje předčasnému vypadávání vlasů

Vitamín C pomáhá nejen bojovat proti vypadávání vlasů, ale také pomáhá udržet přirozenou barvu tím, že zabraňuje předčasnému šedivění vlasů. Nicméně byl proveden pouze omezený výzkum.

Jaké výhody přináší vaší pleti?

Léčí rány a popáleniny

Předběžné důkazy naznačují, že vitamín C může zlepšit hojení ran. Antioxidanty ve vitamínu C také pomáhají léčit léze. A protože vitamín C podporuje nový růst tkání a kůže, funguje skvěle k léčení

popálenin a ran.

Antioxidační vlastnosti vitaminu C hrají roli při syntéze kolagenu a pomáhají při léčbě spálenin od slunce. Mějte však na paměti, že jím nikdy nemůžete nahradit krémy na opalování, slouží pouze jako doplněk.

Pomoc při léčbě ekzému

Jedním z dobrých způsobů léčby ekzému je kombinace vitaminu C a zinku, přičemž 500 až 1000 mg vitaminu C a 15 mg zinku denně mohou působit jako potenciální lék.

Zlepšuje kvalitu pokožky

Kolagen, který se lépe tvoří s dostatkem vitamínu C, poskytuje strukturu pro krevní cévy. Malé krevní cévy pod kůží přenášejí kyslík a živiny, které udržují pokožku zdravou. Bez dostatečných živin se pokožka stává drsnou a suchou. Krémy obsahující vitamín C zlepšují vzhled a texturu pokožky.

Vitamin C zvyšuje tvorbu elastinu, který chrání a léčí kožní buňky. Zesilovací účinek pomáhá zadržovat vlhkost, zvyšuje krevní oběh a zjemňuje povrch kůže.