Nutkavá chuť k jídlu

Tento jev zná snad každý. O nutkavé chuti ovšem mluvíme pouze v případě, kdy je opravdu naprosto neodolatelná a takto postižená osoba se vůbec nedokáže ovládnout. Za nutkavou chuť k jídlu se ale nepovažuje situace, že někomu nějaké jídlo nesmírně chutná nebo zničehonic si koupí pamlsek, na který v tu chvíli dostal nezřízenou chuť.

Obvykle to platí o čokoládě nebo jiné sladkosti, ale i o voňavé uzenině či jiném jídle. Nutkavá chuť je totiž nezdolná žádostivost, pro jejíž uspokojení je člověk ochoten podniknout ledacos.

Nutkavá chuť a snaha hubnout

Neodolatelná chuť na vysokokalorické sladkosti a tučná jídla působí nejvíce problémů lidem, kteří jsou na štíru s nadváhou a snaží se nepřibírat. Kdo chce nutkavou chuť zvládnout, musí učinit určitá opatření:

  • nikdy nehladovte – budete unavení a deprimovaní a tyto pocity si budete chtít kompenzovat přejídáním
  • jezte hodně nízkokalorického čerstvého ovoce s vysokým obsahem vlákniny, hodně zeleniny a obilovin
  • jídlo, na které máte zrovna chuť si nezakazujte, ale jezte ho jen v přiměřeném množství

Nedostatek živin?

Před lety panovala domněnka, že nutkavá chuť zpravidla svědčí o nedostatku některé živiny. Podle této teorie by člověk měl dostat chuť na určité jídlo tehdy, když podobně jako zvířata instinktivně vycítí, že právě tak se vyrovná s určitým deficitem ve svém jídelníčku. Dokonce se ještě dnes někteří odborníci domnívají, že tato „tělesná moudrost“ hraje v našich chutích určitou roli.

Nutkavou chuť máme většinou na jídla nezdravá

Smůlou je, že jídla, po nichž nezdolně toužíme, zpravidla nejsou zdravá ani příliš výživná. Mnozí lidé dostávají nutkavou chuť při stresu a depresi. Pak nejčastěji prahnou po čokoládě, sladkostech a jiných jídlech s vysokým obsahem cukru a kalorií. Nutkavé chuti na ovoce či zeleninu si málokdo všimne.

Častější je to u žen

Náchylnější jsou v tomto směru ženy a lidé, držící dietu. Řada žen tím „trpí“ nejvíce v týdnu před začátkem menstruace a v těhotenství. To může být důsledek velkých výkyvů hladiny krevního cukru způsobených hormonálními změnami.