Souvisí únava se stravou?

Únava je běžný příznakem, který mívá řadu příčin. Může být důsledkem nemoci, stresu, nedostatku spánku, či velké fyzické nebo i psychické námahy. Jenou z častých příčin také bývá chudokrevnost, projevující se sníženou kapacitou krve okysličovat tkáně.

Tato choroba může být důsledkem chronické nemoci, ale také může být zaviněna nezdravou stravou. Nejběžnější forma postihuje ženy a je způsobena nedostatkem železa, jehož hlavním zdrojem je maso, především játra. Pro vegetariány to může být čočka, fazole, tmavozelená zelenina, ořechy, pšeničné klíčky a slunečnicová semena.

K látkám potřebným pro dobrou tvorbu krve patří také vitamin B12 a folát. Zdrojem folátu jsou celozrnné obilniny, játra, ořechy a tmavozelená listová zelenina. Vitamin B12 je v mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích.

Které potraviny způsobují únavu

Předně to může být jídelníček s vysokým podílem rafinovaných sacharidů nebo nízkokalorická strava s nedostatkem železa a zinku. Rafinovaný cukr a lehce stravitelné škroby nacházející se ve sladkostech, tvanlivém pečivu a koláčích, vedou k náhlému zvýšení hladiny energie, neboť se dostávají rychle do krevního oběhu. U lidí náchylných na tyto změny se asi za půl hodiny po jídle hladiny glukózy prudce sníží, což vyvolá pocit únavy.

Co přispívá k odstranění únavy

K ustálení hladiny krevního cukru přispívá pravidelná strava bez dlouhých přestávek mezi jídly. Raději tedy méně a častěji. Proto jsou dobré zdravé svačinky. Dalším přispěním je snížení spotřeby rafinovaného cukru a zařazení složených sacharidů z celozrnné mouky, například chleba, ovesných výrobků a vařených luštěnin.

Stimulanty

Krátkodobě může únavu odstranit kofein v čaji, kávě nebo kole. Nadměrné množství kofeinu však může únavu posílit.

Jiné příčiny

Skrytou příčinou může být mononukleóza, psychologické obtíže jako stres a deprese, ale paradoxně i nedostatek stresu a podnětů z okolí.

Další příčinou bývá nedostatek pohybu. Pravidelný aktivní pohyb zvyšuje kapacitu svalů a posiluje imunitní systém. Jste-li unaveni, ze všeho nejméně se vám chce cvičit. Zdravý pohyb by vás však naopak měl postavit na nohy.