S přibývajícím věkem se pochopitelně snižuje výdej energie, ovšem i starší lidé potřebují stravu bohatou na živiny. Právě vyvážený jídelníček je jedním z nejlepších způsobů ochrany před nemilosrdným působením času.
Stárnutí se vyhnout nelze, ale předejít fyzickému chátrání ano. Dodržováním rozumné životosprávy lze dokonce život prodloužit.
Jídelníček starších lidí
Obvykle bývá chudý například z důvodů potíží s chrupem. Nastávají problémy s rozkousáním potravy a navíc už stárnoucí tělo netráví a nevstřebává potravu tak snadno jako dříve. Tyto životní podmínky by však neměly bránit přípravě výživných jídel. A jelikož věk otupuje chuťové a čichové smysly, chuť k jídlu se s věkem vytrácí.
Připravujte si pestrá jídla
Důležité je vyhýbat se ve vyšším věku stereotypnímu vaření „jednoduchých“ jídel. Atraktivní a pestrá strava může oživit otupělou chuť k jídlu. S věkem klesá fyzická aktivita, navíc stáří někdy způsobuje omezenou pohyblivost, takže požadavky na energii se snižují o 5% v každé dekádě již po čtyřicítce, ale potřeba živin pro regeneraci a posílení kondice neklesá.
Nedostatek živin
U starých lidí je běžné snížení příjmu vitaminů B12, B6, D a folátu, ale také minerálů, jako je vápník, hořčík a zinek. Znovudoplnění vitaminu B12 může často pomoci odstranit výpadky paměti nebo problémy s koordinací a rovnováhou. Nejjednodušším řešením je zařazení spousty ryb, vnitřností, vepřového masa, vajec, sýrů a mléka do jídelníčku.
Nedostatek folátu se může projevit při nízké konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. A protože většina starších lidí se již jen zřídka opaluje na slunci, je nutné do jídelníčku zařadit zdroje vitaminu D, který umožňuje dostatečnou absorpci vápníku. Bez něho jsou kosti křehké a slabé. Kromě margarinu a tučných ryb je málo zdrojů vitaminu D v potravě.
Tělesné zásoby energie odčerpává značným způsobem také kouření a nadměrné pití alkoholu. Naopak pouze umírněné pití alkoholických nápojů může být pro zdraví přínosné.
Co jíst a pít
Důležitá je strava dodávající organismu vlákninu (chléb, ovoce a zelenina), aby se člověk vyhnul zácpě a jiným zažívacím poruchám, které bývají obvyklým zdrojem trápení v pokročilém věku. Problémem je také nedostatečné pití, protože staří lidé se bojí problémů s udržením moči. Přitom potřeba tekutin je stejná jako v mládí. Stačit by mělo popíjení šesti až osmi sklenic vody denně.