Křivé zuby – příčiny a možná náprava

Křivé zuby negativně ovlivňují naše tělo a mysl. Kromě sníženého sebevědomí způsobené křivými zuby či vadami řeči je třeba brát v potaz i zvýšené riziko zánětu dásní, zhoršenou schopnost rozmělnit potravu či přetěžování svalu v obličeji. Jaké jsou možnosti nápravy křivých zubů, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Operace

V krajním případě si lze k narovnání zubů pomoci chirurgickým zákrokem, v rámci kterého chirurg zuby narovná. Tato metoda má výhodu v podobě časové nenáročnosti, tj. výsledek je vidět ihned. Ne každému je však myšlenka podstoupení chirurgického zákroku milá. Jaké jsou tedy další způsoby?

Zubní korunky či fazety

Křivé zuby na viditelných částech chrupu lze vyřešit obroušením zubů a aplikací zubních korunek či fazet. Výhodou je, že pacient se zbaví i nedokonalostí v podobě nehezkého zbarvení či nepřiměřené velikosti zubů. Nevýhodou je pak fakt, že nasazení korunek či zubních fazet předchází obroušení vlastních zubů, což je nezvratný zákrok. Nutné je pak počítat s životností korunky či fazety cca 10–15 let, kdy po uplynuté této doby bude pravděpodobně nutné aplikovat korunky či fazety nové.

Zubní rovnátka

Zkušený ortodontista si dokáže poradit se všemi typy nedokonalostí chrupu. Pacient má pak na výběr z celé řady typů rovnátek, které lze k léčbě použít. Ať už jde o klasická fixní rovnátka či neviditelná rovnátka zhotovená na míru. Léčba vad chrupu za pomoci rovnátek má tyto výhody:

  • nedochází k nezvratnému poškození vlastních zubů,
  • není třeba podstupovat chirurgický zákrok,
  • v porovnání s aplikací fazet či korunek jde o finančně přijatelnější alternativu.

Nevýhodou je pak poměrně dlouhá doba léčby, v případě využití klasických fixních rovnátek pak i:

  • nutnost přizpůsobení jídelníčku,
  • fakt, že chrup po několik let „hyzdí“ dráty,
  • možné omezení sportovních aktivit.

Tyto nevýhody však odpadají v případě, že se rozhodnete pro léčbu za pomoci fóliových rovnátek zhotovených na míru. Tato rovnátka lze opakovaně nasazovat a sundávat, nehyzdí chrup, jsou schopna dosáhnout požadovaného výsledku za kratší dobu. Na míru zhotovená rovnátka však nenabízí všechny ortodontické ordinace. Rozhodně se vyplatí záměr léčby vad chrupu konzultovat s ordinací, jejíž pracovníci mají z čeho vybírat. Informace o jednotlivých pracovištích lze získat např. zde: ordinace ortodoncie Praha.

Zdroj obrázku: Leszek Glasner / Shutterstock.com