Co je trichomoniáza a co ji způsobuje?

Důvodů pro bezpečný sex je více než dost a trichomoniáza dalším z nich. Trichomoniáza  je velmi běžnou pohlavní chorobou, kterou trpí více ženy, ovšem ani mužům nevyhýbá. Nemoc sama o sobě není vážná, ale zvyšuje šance na získání viru HIV. Nemoc způsobuje malý jednobuněčný parazit, který se nazývá bičenka poševní. S postupujícím věkem jsou lidé k získání nemoci více náchylnější.

Jak se trichomoniáza přenáší?

Nemoc se přenáší při pohlavním styku. Typicky se trichomoniáza nachází mezi penisem a vaginou a nezáleží na tom, zda se muž ejakuluje nebo ne – může se šířit jen kontaktem. Ženy, které mají sex se ženami, mohou také získat trichomoniázu, protože se mohou šířit i vaginálním kontaktem.

Ženy dostanou infekci do jejich vagíny, děložního čípku nebo močové trubice. Pochva většinou zrudne a ženy pociťují pálení při močení. Muži to obvykle dostanou právě do svého penisu a močové trubice, ale také si to mohou dostat do prostaty.

Věc, kterou musíte mít na paměti, je, že ji můžete šířit, i když nemáte žádné příznaky. To také znamená, že to můžete získat od někoho, kdo nemá žádné příznaky.

Snižte riziko přenosu

Jediným způsobem, jak můžete úplně zabránit, je, že nebudete mít vaginální, anální nebo orální sex. Můžete však podniknout několik kroků, abyste snížili své šance na získání nemoci:

  • Používejte kvalitní kondomy. Zcela vás ale neochrání. Trichomoniáza se přenáší i na místa, která kondom nechrání.
  • Držte se pouze jednoho sexuálního partnera nebo alespoň uvažuje o jejich omezení.
  • Hovořte se svými partnery o vaší sexuální minulosti a možném riziku infekce.

Může trichomoniáza vést k jiným problémům?

Nemoc se zpočátku projevuje pálením při močení a zarudnutím kolem pohlavních orgánů, ovšem tyto příznaky po nějaké době vymizí. Nemoc však zůstává i nadále a nemocný ji šíří dále pohlavním stykem.

Trichomoniáza také může zvýšit vaše riziko získání nebo šíření jiných pohlavně přenosných chorob, včetně HIV.