Obrázky zaplavených moří a lesů plastem a jiným odpadem oblétly svět internetu a televize. Uhynulá zvířata zamotaná v odpadu nebo žaludky ryb plné plastu donutily mnoho lidí lidí se zamyslet nad svým životním stylem. Znečištění planety je vina člověka. O tom není pochyb. Planeta se postupně stává jednou velkou skládkou a tuto situaci je potřeba řešit. Dovedete si představit život, kde nebude potřeba popelářů? Život zero waste, nebo-li bez odpadu, může být tím správným krokem. Život bez smetí by měl být samozřejmostí každého z nás.
Zbytečné plýtvání
Podle odhadů, průměrný Čech vyhodí 70 kg jídla za rok. V době, kdy milióny lidí umírají hlady nebo nemají přístup k pitné vodě, průměrná česká domácnost za život vyhodí až 5 tun jídla. Blíží se Vánoce a možná je ten správný čas začít přemýšlet, zda opravdu potřebujete tolik jídla.
Před odchodem do obchodu si napište seznam, co vše budete potřebovat. Nechoďte nakupovat hladoví. Jídlo správně skladujte, aby vám vydrželo co nejdéle. Než něco vyhodíte, zamyslete se ,zda se to ještě nedá využít. Zeleninové odřezky na vývar. Listy z ředkviček chutnají jako špenát. Existuje mnoho rad a tipů, jak odpad z potravin o hodně snížit.
Neplýtvá se však jen jídlem, ale také energiemi, materiálem i surovinami. Plýtvá se i místem, které je potřeba k vytvoření dalších skládek.
Zkuste svůj odpad omezit i vy
Prvním krokem k omezení odpadu je, nenosit si ho vůbec domů. Při nákupu zeleniny nebo ovoce používejte své látkové sáčky. Na celý nákup si pořiďte látkovou tašku. Papírové kapesníky vyměňte za látkové. Kohoutková voda v Česku patří k nejkvalitnějším a máme nejpřísnější normy v EU. Proč tedy kupovat balenou? Bezobalové obchody naleznete v každém větším městě. Většina kaváren vám udělá kávu do vlastního hrnku. Navíc ušetříte za kelímek. Pokud nějakou věc již nepotřebujete, nevyhazujte ji a dejte ji dál do oběhu. To se týká zejména oblečení a bot. Recyklujte svůj odpad, ale mějte na paměti, že se nedá recyklovat neustále dokola.