Jak vyčistit mixér značky Vitamix

Máte už nějakou dobu mixér značky Vitamix a všimli jste si, že ta vrstva vlhkosti na stěnách nádoby nemizí? Snad vám tento průvodce čištěním mixéru Vitamix pomůže, takže váš mixér bude vypadat jako úplně nový.

Nebo jste si možná nedávno mixér Vitamix koupili a chcete se ujistit, že nádoba zůstane čistá? Zvykněte si na pravidelné čištění správným způsobem, čímž zabráníte nečistotě, aby se vůbec kdy objevila.

Udržování čistoty mixéru Vitamix

Mixér Vitamix není levný, takže se určitě chcete ujistit, že vám dlouho vydrží. Vitamix mixéry jsou sice velmi odolné, to ale neznamená, že se o ně nemusíte starat.

Naštěstí pro nás je čištění Vitamix mixéru vlastně úplně jednoduché. S trochou úsilí můžete udržet svůj mixér čistý a zářivý po mnoho let.

Pokud už nějakou dobu mixér Vitamix máte, je možné, že už se vevnitř vytvořil tvrdý povlak. Věřte nám, nejste sami, do této situace jsme se dostali všichni.

Než se podíváme na to, proč a jak se zbavit té nežádoucí vrstvy ve vaší nádobě, podívejme se, co můžeme udělat, abychom tomu v první řadě zabránili.

Jak pravidelně čistit mixér Vitamix

Pokaždé po použití mixéru musíte nádobu vyčistit. Nejjednodušší je nalít do ní pár kapek mýdla, horkou vodu a nechat minutu nebo dvě promíchat.

Pokud jste tohle nikdy nedělali, budete mile překvapeni, jak účinná tato metoda je. Využijte nejvyšší rychlosti mixéru, a pokud to váš mixér nabízí, také účelového čištění.

Jakmile je nádoba čistá, jednoduše vylijte mýdlovou (nejspíš horkou!) vodu, opatrně vypláchněte a nechte víkem nahoru okapat.

Většina lidí by tady s čištěním přestala, ale my upřednostňujeme pečlivé vysušení nádoby namísto samovolného okapání.

Moc se nám také nelíbí drobné kapky vody, které vždy po umytí na nádobě zůstanou. Zacházíme dokonce tak daleko, že necháme mixér naprázdno zapnutý, aby se odfoukla jakákoliv vlhkost usedlá u rotačních lopatek.

Tento krok nemusíte nutně dělat, pokud nechcete, je to pouze námi preferovaná cesta.

Jak se zbavit zamlžení v nádobě

Vlhké zamlžení, které často můžete v nádobách mixéru Vitamix spatřit, se skládá z minerálů ze zeleniny a ovoce, které jste rozmixovali. Je to vlastně docela normální, že ne tolik lidí se stará o důkladné vyčištění svého mixéru.

Je dobré mít na paměti, že tato clona nebo zamlžení není žádným negativem pro vaše zdraví, pouze to nevypadá zrovna přitažlivě.

Jak důkladně vyčistit mixér Vitamix

Držte se těchto kroků, abyste vyčistili svůj mixér a odstranili zamlžení:

  1. Nalijte do nádoby jeden velký hrnek pečícího prášku do pečiva.
  2. Přidejte jeden malý šálek bílého octa.
  3. Smíchejte lehkým protřepáváním nádoby.
  4. Přidejte několik šálků horké vody.
  5. Nechte svůj Vitamix mixovat jednu minutu na nejvyšší rychlost.
  6. Zevrubně vypláchněte nádobu.
  7. Použijte ručník z mikrovláken nebo staré oblečení k vytření nádoby do sucha.

Co také funguje, je přidání trochy čisté citrónové šťávy, abyste výsledek ještě umocnili. Pokud v nádobě i přesto najdete kousky zamlžené clony, přidejte trochu pečícího prášku do pečiva a octa, a k odstranění zbývajících částí použijte pastu z prášku a octa.

Podívejte se na toto video, které vám ukáže, jak to všechno funguje. Není to úplně přesné jako to, co je popsáno výše, ale je jen dobře zabývat se vícero lehce odlišnými metodami čištění, abyste zjistili, která z nich vám nejvíc vyhovuje.

A co se skvrnami od kurkumy?

Do svých smoothie někteří často přidávají kurkumu, protože je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak si vychutnat zdravotní výhody tohoto koření.

Pokud se kurkuma tak rychle neomyje, zkuste postavit nádobu mixéru na zářící slunce a po chvíli ji doplňte pečícím práškem do pečiva, octem a vodou. Možná budete k dosažení lepších výsledků potřebovat kartáč.

Je bezpečné dávat nádoby mixérů do myčky?

Technicky vzato ano, pro většinu nádob mixérů není myčka žádné riziko. Ale osobně vůbec nedoporučuji používání myčky při čištění mixéru Vitamix, protože to dost možná nastartuje rychlejší proces opotřebení.

Vitamix také nepodporuje používání myček, namísto toho nám doporučují vyzkoušení slavné samočisticí metody. Podle Vitamixu jsou jediné nádoby, které bezpečně můžete umýt v myčce, malé hrnečky. Tyto kompaktní nádoby ve tvaru hrnečků jsou mnohem menší než běžný model nádoby, ale my bychom přesto i tyto hrnečky myli v ruce.

Kromě fyzického opotřebení věříme tomu, že čisticí prostředky do myčky mohou zapříčinit zamlženou vrstvu v nádobě mixéru. Některé prostředky jsou plné chemikálií, které mohou nádobu časem poškodit. Je velmi těžké zbavit se pak následků, téměř až nemožné.

Závěr

Vitamix nám mnohem zjednodušil přípravu smoothie, rovněž jeho čištění je jednoduché. Věřte tomu nebo ne, ale to nejlepší na celém mixování je pro nás právě ten samočisticí proces na konci mixování. Je přece vtipné moct sledovat svůj mixér, jak se sám od sebe vyčistí po stisknutí jednoho tlačítka. A opravdu to funguje!

Ale nyní musíte udělat ještě pár dalších věcí, kterými se vyhnete zamlženým stěnám v nádobě svého mixéru. Není to příliš složité, a pokud si na to navyknete, můžete udržet mixér v perfektním stavu po dlouhou dobu bez obav, že bude ošklivý a zamlžený.

Poslední poznámka: nezáleží na tom, jak lákavé to může být, prosím, nemyjte nádobu svého mixéru v myčce.

Šťastné mixování!