V zlatnictví i lékařství: Je chirurgická ocel dokonalý materiál?

Na světě najdete jen málo materiálů, které by se daly využít v tolika oborech jako právě chirurgická ocel. V tomto článku vám o ni řekneme víc.

Z chirurgické oceli se toho dá vyrobit opravdu hodně. Dámské náramky z chirurgické oceli, motorkářské prsteny, ale také visací náušnice z chirurgické oceli nebo řetízky pro děti i dospělé. A není se čemu divit. Tento materiál totiž nabízí takové vlastnosti, které mu mohou jiné materiály jen závidět.

Dokonalý materiál?

Chirurgická ocel přitom najde uplatnění v celé řadě odvětví. Používá se na výrobu lékařského náčiní, kde se mohou doktoři spolehnout na maximální pevnost a tvrdost těchto předmětů. V nemocnicích se ale používají i kvůli tomu, že je chirurgická ocel hypoalergenní. To znamená, že při lékařském zákroku nehrozí žádná alergická reakce nebo vnik škodlivých látek do těla pacienta.

Tyto vlastnosti se ale dají dokonale využít i v jiných odvětvích. Velice oblíbená je chirurgická ocel především u šperkařů. Díky její tvárnost a následné tvrdosti totiž mohou vytvořit naprosto dokonalé módní doplňky, které dlouho vydrží a mají atraktivní vzhled. V některých obchodech si tak můžete pořídit například snubní prsten, řetízek nebo náramek vyrobený právě z tohoto materiálu.

Barevná stálost

Chirurgická ocel ale kromě tvrdosti nabízí ještě jednu dobrou vlastnost, díky níž se často vyrovná i drahým kovům. Je možné ji snadno barvit a přiblížit tak její vzhled například zlatu nebo stříbru. Navíc je barevně stálá, takže si svoji sytost udrží i po několika letech používání.

K zahození přitom není ani odolnost vůči poškrábání nebo mechanickým poškozením. Právě oproti měkkému zlatu jde o úžasnou vlastnost, díky níž vám šperk z chirurgické oceli vydrží bez poškození sloužit i dlouhá léta. Pokud ale chcete, aby vám vydržel co nejdéle, budete se o něj i tak muset starat. Údržba je ovšem velice jednoduchá. Stačí vám hadřík a teplá voda. Krátkých očištěním a vyleštěním tak snadno a rychle vrátíte svým šperkům jejich lesk.