Jak poznáte opravdu kvalitní čaj matcha a co budete potřebovat na jeho přípravu?

Čaj matcha je japonský zelený čaj, který se od jiných zelených čajů v mnohém odlišuje. Kromě jeho intenzivní barvy, která je způsobena hojným zastoupením chlorofylu, j rozdíl také v chuti. Ta je na rozdíl od běžného čaje jemně nasládlá s mírnými svíravými tóny a ve srovnání s klasickým zeleným čajem opravdu delikátní. To je dáno především absencí aminokyselin, které se vyskytují v běžném čaji a způsobují jeho hrubší chuť.

Kvalitní prášek z matchy je smaragdově zelený

Naproti tomu prášek vytvořený z běžného zeleného čaje má odstín do hněda nebo do žluta.  Kvalitní matcha totiž díky speciálnímu postupu, v rámci něhož dochází těsně před sběrem ke zvýšení hladiny zeleného barviva chlorofylu, získává intenzivní odstín. Ten se navíc nezničí ani následným zpracováním. K mletí čaje matcha dochází na otáčejících se žulových kamenech, které zaručují minimální tření, a proto se čajové lístky pouze jemně namelou, ale procesem zpracování se nezničí obsažený chlorofyl. Běžný práškový zelený čaj se mele s využitím tlakového vzduchu, jehož tření je tak vysoké, že jsou listy prakticky upečeny a získají typický hnědožlutý odstín.

Jak na přípravu matcha tea?

Jste-li vyznavači domácích produktů, zřejmě vás nepotěšíme. Čaj matcha si doma jako bylinky nevypěstujete. O to více však budete mít prostoru vychutnat si tradiční čajový obřad se surovinou pocházející přímo z dalekého Japonska. Pro ten si připravte především bambusovou metličku, kterou budete čaj šlehat. Hodit se bude také tradiční miska na přípravu čaje zvaná čavan anebo bambusová naběračka na vodu. Základem japonského čajového obřadu je horká voda, kterou ale po převaření nechte mírně zchladnout asi na teplotu asi 80 °C. Odměřte do misky 2 až 3 čajové lžičky čaje matcha a po zalití 250 ml vody je bambusovou metličkou šlehejte až do zhoustnutí. To je okamžik, kdy dojde k nabobtání kousků čajových listů a je možné čaj konzumovat.

Nemáte čas na čajový obřad?

Nevadí. Čaj matcha seženete i v praktických lisovaných tabletách anebo plněných kapslích. Ty si můžete vzít sebou prakticky kamkoliv. Navíc se nemusíte omezovat pouze na matchu. Energii skvěle doplní také tablety či kapsle plněné práškem z jihoamerické guarany, kterou již staří indiáni využívali jako zdroj energie na dlouhé cesty.