Nejsou barvy, jako barvy. Které druhy barev můžete zvolit k malování, a proč mohou být ty pravé?

Ve světě umění jsou možná i stovky různých kreslířských a malířských technik. Většinou jsou rozdílné nejen povahou tahů a celkovou ideou díla jako takového, ale mohou být rozdílné i použitím odlišných materiálů a barev.

Právě v oblasti barev je přitom jedna z možností, kde máte opravdu velké množství rozhodování. Jednotlivé druhy barev jsou totiž vhodné pro různé materiály, popřípadě pro konkrétní druhy děl. S trochou elánu a práce, se s nimi ale dá pohrát i na tom, co by většina původně označila jako nepoužitelné.

Olejové barvy? Náročná, ale velice vážená technika

V historickém měřítku jistě moc dobře víte, že má olejomalba svoje speciální místo. Olejové barvy jsou také velice specifické. Na rozdíl od různých jiných typů barev tady můžete počítat s tím, že jsou olejové barvy poměrně obtížné na míchání odstínů. Název olejové barvy se totiž odvozuje od základní látky, která je na ně použita.

Jedná se tak opravdu o směsici druhů olejů, které jsou doplněny konkrétním pigmentem. Finální vzhled díla je ale opravdu charakteristický. A pokud máte trpělivost a chuť, tak se tuto techniku jistě naučte.

Temperová malba není jen pro děti

Mnozí se mylně domnívají, že jsou temperové barvy vesměs využívány jenom ve školách, a nikde jinde. To je ale ohromný omyl, protože kresba temperou patří mezi jedny z nejoblíbenějších technik. U temper se setkáváme s některými velice odlišnými vlastnostmi. Oproti olejovým barvám je asi bezkonkurenčně největší rozdíl v tom, že se tady barvy míchají extrémně jednoduše. Dokonce se dá říct, že je míchání odstínu jedním ze základních kamenů temperové kresby.

Někdo má raději moderní barvy

Pokud bychom se ale posunuli k modernějším barvám, tak nám jako první do oka padnou akrylové barvy. Oproti svým předchůdcům mají ohromnou výhodu ve vysoké výdrži. Nevysychají tak rychle, takže finální kresby nemají takovou tendenci na slunci a vzduchu degradovat. Základem je akrylát, což je syntetická látka, používaná hojně v technice po celém světě. Na stejném principu jsou vlastně založeny i akrylové vnější barvy, které se kupříkladu používají jako trvalé nátěry na zábradlí a podobné předměty.