Menstruační kalíšek: Nahradí tampony a vložky?

Kolem životního prostředí je v poslední dob velmi rušno a stále více lidí se snaží žít „zero waste“. Život bez obalů pomáhá naší planetě, tudíž nám nežít na smetišti. Menstruační vložky a tampony jsou jedním z mnoha druhů odpadů se kterými se neumí příroda vypořádat, proto se stále více žen uchyluje k alternativním metodám, které přírodu nijak nezatěžují. Menstruační kalíšky jsou jednou z nich.

Jak menstruační kalíšek funguje?

Menstruační kalíšek je malý pohárek nošený uvnitř vagíny během menstruace pro shromažďování menstruační tekutiny. Menstruační kalíšky jsou alternativou k vložkám a tamponům.

Menstruační kalíšky jsou obvykle vyrobeny ze silikonu nebo pryže.

Během svého období vložíte menstruační kalíšek do pochvy, kde se „přicucne“ ke sliznici a nic nepropustí ven. Používáte-li opakovaně použitelný menstruační kalíšek, jen ho vyprázdníte, když je plný, omyjte jej a poté jej vložíte zpět do pochvy. Při správném používání kalíšku, vydrží 5 – 10 let. Jednorázová investice se rychle vrátí.

Pokud používáte jednorázový menstruační pohár, zlikvidujte ho po použití.

Velkou výhodou menstruačních kalíšků oproti tamponům je nevysušená poševní sliznice, které tampony způsobují.

Jak často se menstruační kalíšek mění?

Výměna menstruačního kalíšku závisí na jeho velikosti a síle vaší menstruace. Obecně však kalíšek vydrží o něco déle než klasický tampon, proto ho nemusíte vyprazdňovat tak často.

Syndrom toxického šoku

Pokud jste již někdy zažila syndrom toxického šoku při používání tamponů, poraďte se svým gynekologem o vhodnosti používání menstruačního kalíšku.

Pokud používáte antikoncepční tělísko, informujte se u svého lékaře, zda je vhodné ve vašem případě menstruační kalíšek používat.