Menopauza a její příznaky

Menopauza je fyziologický jev, který je naprosto přirozený pro každou ženu. V jeho průběhu dochází k útlumu funkcí vaječníků, snižuje se tvorba hormonů (estrogen a progesteron), zastavuje se menstruační cyklus a dochází ke ztrátě plodnosti.

Každá žena na tyto změny reaguje jiným způsobem. Některé ženy průběh téměř nepozorují, pouze přestanou menstruovat, další mají některé z příznaků a některé mají velké potíže, které je odkazují na lékařskou pomoc. Tento proces postupných změn neprobíhá ze dne na den, ale trvá delší dobu, která je opět individuální. K menopauze dochází obvykle kolem 45. – 50. roku života.

Hlavní příznaky menopauzy

 • Poruchy menstruačního cyklu

Většinou je nepravidelný, různě dlouhý a různě silný.

 • Návaly tepla a horka

Jsou to pocity náhlého horka, které se objevují především v oblasti horní poloviny těla (obličej, krk, hruď). Objevují se i noční návaly horka, které bývají také častou příčinou nespavosti.

Tyto návaly jsou vysvětlovány jako přechodná porucha cévní regulace v periferních oblastech těla.

 • Nadměrné pocení

Většinou to bývá doprovodný jev při návalech, ale může se objevovat i samostatně.

 • Kolísající hladina hormonů

Způsobuje celou řadu potíží – napětí, slabost, kolísání tlaku, malátnost, únavu, podrážděnost, nervozitu, přecitlivělost.

Další příznaky související s menopauzou

Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, bušení srdce, změny srdečního rytmu, zažívací potíže (nevolnost, zácpa), potíže sexuálního charakteru, zmenšení a ztráta pružnosti prsou.

Mohou se objevovat cévní a srdeční onemocnění – ischemická choroba srdeční, infarkt nebo cévní mozková příhoda, osteoporóza kostí (řídnutí, odvápňování, úbytek hmoty). Výskyt osteoporózy ovlivní i kouření, nadměrné pití alkoholu či kávy a nedostatek pohybu.

Rozdělení symptomů

 • Vegetativní symptomy

Neohrožují život, ale snižují jeho kvalitu. Patří sem návaly horka, noční pocení, bušení srdce, psychické poruchy (nespavost, úzkost, ztráta libida, změny nálad, ztráta sebevědomí, zhoršená koncentrace).

 • Organické symptomy

Do této skupiny patří změny týkající se kůže (rychlejší stárnutí v důsledku nedostatku estrogenů, postupné ztenčování, vznik šupinek a změna pigmentace), urogenitální problémy (následek atrofie sliznice pochvy a močových cest – bolesti či nepříjemný pocit při styku, výtoky, opakované infekce, obtíže s udržením moči), změny tělesné hmotnosti.

 • Metabolické změny

Zvyšují riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy.

Lze symptomy ovlivnit či potlačit?

 • Návaly a pocení

Samozřejmostí je zvýšená hygiena a otužování. Zkuste do svého rozvrhu zařadit i pravidelný pohybsvižnější a pravidelné vycházky (alespoň 1 – 2x týdně), nordic walking (severská chůze – dynamická chůze s holemi, které jsou určeny pro tento druh pohybu, cílem je zlepšení kondice), jóga. Dokonce existuje i jóga hormonální – je to speciální sestava cvičení zaměřená na podporu tělesných žláz a jejich funkcí. Další možné druhy pohybu jsou jízda na kole nebo plavání.

Fyzická aktivita je ideální prevence proti depresím, neboť se při ní uvolňuje endorfin. Při pocení by mohlo pomoci i funkční prádlo.

Do jídelníčku zařaďte vhodné potraviny, především sóju, která obsahuje genistein a daidzein, které mají podobnost s estrogeny, díky čemuž lze pomoci zvládat návaly. V jídelníčku by se měly objevit i potraviny bohaté na vápník, hořčík a vitamín E (za studena lisovaný olivový olej, listová zelenina, ořechy nebo mandle), potraviny s vysokým obsahem minerálů a vlákniny. Elektrolyty do těla doplní také mořské rostliny. Návaly horka negativně ovlivní i zvýšená hladina cholesterolu.

 • Kožní potíže

V období menopauzy se mění i kůže, začíná být suchá, vrásčitá a povislá. Kůže ztrácí pružnost a to díky úbytku kolagenových a elastických vláken.

Opět pomůže kvalitní strava a pitný režim. Vhodné je omezit kouření, stres a další toxické vlivy. Důležitá je i péče s kvalitními produkty – pravidelné používání hydratačních krémů s obsahem kyseliny hyaluronové a krémů s obsahem kolagenu, které můžete aplikovat s různými typy masáží.

 • Psychické potíže

Nejčastěji se objevují deprese, úzkost, stres, nespavost. Vyzkoušet můžete čaj z třezalky tečkované. Kvalitní spánek podpoří i čaj z červeného jetele.

 • Změna hmotnosti

Tento jev je dán především hormonálními změnami. Tukové zásoby se přesouvají směrem k centru (do oblasti pasu), ubývá svalová hmota. Je potřeba zabránit jejím ztrátám. K tomu vám dopomůže několik faktorů – pravidelná strava, správná skladba jídelníčku (potraviny energeticky méně vydatné, ale biologicky cenné), omezení příjmu potravin s prázdnými jouly (s velkým obsahem sacharidů s vysokým glykemickým indexem, potraviny obsahující velké množství tuku a alkohol), vyšší příjem zeleniny, ovoce spíše v dopoledních hodinách, dostatečný příjem vlákniny.