Ztrácíte chuť ke každodennímu čtení? Poradíme vám, jak byste mohli znovu navodit správnou náladu

Pravidelné čtení je jednou z nejlepších věcí, které pro sebe můžeme dělat po celý život. V dětství nám může čtení pomáhat v mnoha věcích jako je rozšiřování slovní zásoby, samotné dobré učení čtení nebo zdokonalování pozornosti a motoriky očí. V dospělosti jsou ale potom benefity pravidelného čtení velice rozdílné.

Zcela naopak v dospělosti může čtení fungovat spíše jako příjemná odpočinková záležitost, při které máme možnost zregenerovat jak fyzicky, tak i psychicky. Může se ale stát, že ztratíte náladu i k oblíbeným zálibám. A my vám přineseme několik tipů, jak se dostat zpátky do formy!

Namotivujte se se u ostatních

Pokud vám dochází nápady u vašich oblíbených témat, nebo jakýsi „checklist“ toho co chcete přečíst už máte kompletní, tak se možná hodí dobrá motivace u ostatních. Tu vám mohou přinést dneska čtenáři v celé řadě možností. Jednou z nich jsou samotná fóra, která často mohou probudit i vášnivou diskusi o knihách. Přitom se velice často mohou lidé dostat také ke spoilerům celého příběhu. Z toho důvodu mohou být vhodnější žebříčky knih, kde je jediným kritériem objektivní hodnocení.

Projděte si více od oblíbených spisovatelů

Spousta čtenářů má jakousi zvyklost se vázat automaticky na konkrétní knížky. Jenže mohou mnohdy zapomenout na zásadní fakt, že tím, co může opravdu přinést kouzlo do konkrétního díla, je samotný spisovatel. Pro to vám může posloužit databáze spisovatelů, kde vedle hodnocení a přehledu autorů můžete také volit z knížek u konkrétního autora. Kolikrát lidé mohou být i překvapeni, kolik knížek od konkrétních autorů je minou a nikdy je nevidí.

Čtenáře zkrátka něco poutá

Pokud ale nevěříte na hodnocení už jenom kvůli tomu, jak moc objektivní je pro lidi s různými preferencemi a zvyklostmi, tak pro vás mohou být vhodné jiné možnosti. Mezi ty nejlepší možnosti přitom patří nejčtenější knihy. Pokud je kniha opravdu čtená, tak buď samotné dílo nebo autor mají něco do sebe, co zkrátka velké množství lidí táhne. A možná stojí za zkoušku, jestli i pro vás nebude takové pouto tím pravým!