Například ovoce a zelenina má nepochybně nejlepší výživnou hodnotu v syrovém stavu, ale pro mnoho lidí je představa o trvalém dodržování diety složené z pouze syrových potravin naprosto nepřijatelná.
Přesto však existuje řada lidí, kteří jsou při dietě ze syrových potravin poměrně spokojeni. Dokonce někteří často tvrdí, že jsou při ní energičtější a cítí se lehčeji a svěžeji než po stravě upravené teplem.
Co tvoří syrovou stravu
Převážnou většinu syrové stravy tvoří čerstvé ovoce a zelenina. Do té by však mělo být také zařazeno něco málo mléčných výrobků a olejů, obojí určitým způsobem upravených. Luštěniny, jako hrách, čočka, fazole, dále těstoviny a brambory jsou ze syrové stravy vyloučeny, jelikož se nedají jíst nejsou-li tepelně upravené.
Jelikož základem syrové stravy je ovoce a zelenina, je tak zajištěno dostatečné množství vitaminů skupiny B, dále samozřejmě vitaminu C, ale také beta-karotenu a z minerálů pak zejména draslíku.
Dieta s ovocem a zeleninou v syrovém stavu obsahuje mnoho nerozpustné vlákniny, takže zpravidla nemůže docházet k zácpě. Nadbytek syrové stravy však může způsobit syndrom dráždivého tračníku.
Přínos syrové stravy pro zdraví
V syrové stravě je ale také značné množství rozpustné vlákniny, což přináší snížení rizika srdečních a kardiovaskulárních chorob. Díky antioxidantům se také dá předpokládat, že zvýšená konzumace ovoce a zeleniny pomáhá tělu v boji proti infekci a chrání organismus proti některým typům rakoviny.
Syrová strava má ve většině případů velice nízký obsah tuků a tím pádem také kalorií, takže u většiny lidí může podporovat hubnutí. Z tohoto důvodu se příliš nedoporučuje pro děti.
Ořechy jako zdroj bílkovin
Pokud chcete dodržovat „syrovou“ dietu a zařadíte-li do ní dostatečné množství ořechů, budete tak mít zaručen dostatečný přísun bílkovin. Ořechy jsou také významným zdrojem vitaminu E, dále tiaminu a niacinu. Pozor je však třeba si dát na vysoký obsah tuků, kterých je u většiny druhů ořechů více než 225 kcal v jedné cca padesátigramové porci.