Nejlepším vkladem do života, jaký mohou dát rodiče dát svým malým dětem, je prvotřídní výživa. Živiny vstřebané v prvních měsících jsou důležitým předpokladem zdravého vývoje. Přirozenou stravou pro novorozence je mateřské mléko, které je alespoň po dobu prvních šesti měsíců nejlepším základem.
Mléko uspokojuje všechny požadavky na výživu dítěte a posiluje jeho odolnost proti nemocem. Umělá výživa složení živin kopíruje, ale mateřské mléko se navíc vylučuje v ideální formě, neboť obsahuje především vodu a bílkoviny, které se po chvíli pití přeměňují na tuky. Dítě nejprve zažene žízeň a poté se zasytí.
Jíst musí i matka
Kojící matka potřebuje pro tvorbu dostatečného množství mléka stejně kvalitní stravu, jako přijímala během těhotenství. Proto se kojícím matkám doporučuje podstatně zvýšit denní příjem vitamínů a minerálů. Pro zdravý vývoj kojencových kostí a zubů, a aby si uchovala vlastní zásobu, by kojící matka měla denně přijmout přibližně 1250 mg vápníku. Toto množství odpovídá 1,2 litru mléka nebo asi 170 g čedaru.
Zvýšenou potřebu vitamínů, minerálních látek, bílkovin a energie je nejlepší pokrýt stravou bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ale i tučné ryby, libové maso, luštěniny, ořechy, neloupanou rýži a celozrnné pečivo. Také by měla vypít denně asi 2,3 litru tekutin, nejlépe vody, mléka a ředěných ovocných džusů.
Krmení z láhve
Umělá kojenecká výživa zajišťuje svým složením všechny živiny, vitamíny a minerální látky, jaké dítě potřebuje. V ČR je složení této výživy stanoveno normou Ministerstva zdravotnictví.
Při přípravě krmení je třeba dodržovat přesně pokyny výrobce. Lahve s dudlíky pečlivě sterilizujte a krmení spotřebujte do 24 hodin. Pokud dítě nevypije všechno, zbytek vylijte.
První sousta
Na tuhou stravu by si nemluvně mělo zvykat v podobě snadno stravitelných jídel, která nevyvolávají alergie. Většina matek začíná s burizony rozmočenými v mléce. Poté lze postupně zavádět kaše nebo pyré z ovoce a zeleniny.
Později lze podávat pasírované luštěniny jako je čočka nebo sójové boby a po nich pyré z drůbežího masa. Zásadně nic nesolíme, jelikož přemíra soli způsobuje dehydrataci.
Mezi šestým a devátým měsícem zpestříme stravu vejci, pšeničnými obilovinami, chlebem, rybami a sýrem.