Nepříjemné svědění v oblasti konečníku. Pálení a někdy až bolest, která se stupňuje. Sedavý způsob zaměstnání, problémy s vyprazdňováním, nedostatek vlákniny, pohybu. To všechno jsou příznaky, které se mohou u hemeroidů objevit. Onemocnění, které postihuje lidi po třicátém roku života je nepříjemné. A bývá jedno, zda jde o muže či ženy. Někdy to může mít vliv v rodině, tedy dědičnost vzniku křečových žil zde také hrají svoje, spolu s dalšími faktory se může o toto nepříjemné onemocnění postarat. Jde tomu nějak předcházet? A když už je pozdě, jak nejlépe onemocnění léčit?
Dá se hemeroidům předejít?
Dá se jim nějak předejít? Čemu je dobré se vyhnout a co naopak do svého života zařadit? Prevence jako taková bývá právě ve správné a zdravé životosprávě, v péči o tělo a o to, jak funguje uvnitř i zvenku. Mnohdy vše souvisí se vším. Na co je dobré dát si pozor a co dělat, aby se hemeroidy neobjevily?
-
Vyvážená a vhodná strava
-
Konzumace zeleniny a ovoce
-
Dostatek vlákniny a tekutin (voda, neslazené čaje, ovocné šťávy a další)
-
Pravidelné vyprazdňování
-
Pozor na ostrá jídla
-
Pravidelný pohyb
-
Změna sedavého způsobu života
Jak toto onemocnění léčit?
Když se vám nepodaří prevencí těmto problémům zamezit a ony se objeví, je nutné včasné řešení a léčba. Obvykle nemusíte podstupovat lékařský zákrok, často postačí změna jídelníčku, správná životospráva, pohyb a zvýšená péče o oblast konečníku spolu s příslušnými medikamenty. Pomoci mohou také různé léky, mastičky nebo čípky, které hemeroidům nedají šanci. Léčba hemeroidů je komplexní, nepostačí jen léky nebo mastičky. Pokud vznikly problémy s vyprazdňováním, je nutno je řešit, přidat do jídla vlákninu, pestrá strava. Má-li vznik příčinu v sedavém zaměstnání, pak je nutno zařadit pravidelný pohyb. Neléčení problémy jen stupňuje a v těch závažných případech je nutný operativní zákrok.