Jak může rozvod poznamenat vaše zdraví?

Rozvod je velmi náročná situace, a to zejména na psychiku. Odborníci tvrdí, že rozvod si může vybrat daň v různých částech vašeho života, včetně vašeho zdraví. Obvykle se totiž jedná o velkou změnu – najednou jste na všechno sami, možná budete muset změnit bydliště nebo se zadlužit, abyste ex-manžela (manželku) vyplatili apod. Někteří lidé se mohou obrátit na prostředky, které jim pomáhají vypořádat se s tímto stresem. Alkohol ani antidepresiva nejsou dlouhodobým řešením. A zaděláváte se na další problémy. Léčba závislosti na lécích či alkoholu není nic jednoduchého.

Úzkosti

Po rozvodu obvykle hladina úzkosti vysoce stoupá. Najednou jste na všechno sami. Partner, který pro vás znamenal oporu, už není. To, co zůstalo je spousta nejistoty, což může vést k pocitu méněcennosti. Rozvod je velká životní změna, ať už jsou v tom děti nebo ne. Úzkosti se mohou projevit v různých formách, například v kontrolním chování, kdy jeden z partnerů neustále kontaktuje rozvodového právníka nebo se snaží vyprázdnit bankovní účet atd.

Drastická změna hmotnosti

Výrazný přírůstek hmotnosti nebo naopak výrazné hubnutí jsou častými jevy, kterými si projdou osoby, které se rozvedly. Někteří lidé se uchylují k pohodlným, i když tučným a nezdravým jídlům, jiní zase nemohou nic pozřít. Nemají chuť k jídlu, protože jsou rozrušení.

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom je souhrnem několika nebezpečných zdravotních stavů. Jedná se například o kombinaci vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cukru v krvi, nadměrného břišního tuku, vysokého cholesterolu. Tyto zdravotní jevy zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob, mrtvice a cukrovky. Také metabolický syndrom je častým jevem u rozvedených žen.

Nespavost

Lidé, kteří prožívají stresovou situaci, mají obvykle problémy se spánkem. Ty mohou být různé: buď nemůžete usnout, nebo se naopak často v noci budíte – či kombinace obojího.